بلاگ

راهنمای کامل انتخاب بهترین دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک

امکان تولید محصولات پلاستیکی در طیف گسترده و اشکال و اندازه‌های مختلف، بدون دستگاه تزریق پلاستیک با کیفیت وجود ندارد. دستگاه تزریق پلاستیک یکی از ماشین‌آلات پرکاربرد است که در صنایع مختلف برای تولید قطعات پلاستیکی و پلیمری با شکل یکسان و برابر و در تیراژ بالا از آن استفاده می‌شود.

شما صاحب هر بیزینسی باشید و سابقه فعالیت شما در عرصه تولید محصولات پلاستیکی هرچقدر باشد تفاوتی ندارد، شما برای هرچه بهتر شدن فرایند تولید باید بهترین دستگاه تزریق پلاستیک را انتخاب کنید. در این صفحه به شما کمک می‌کنیم نکات کلیدی در انتخاب دستگاه تزریق پلاستیک از جمله اندازه شات، اندازه پلاتین، تناژ دستگاه، اندازه دستگاه، قیمت و تناژ را شناسایی کرده و با اطلاع کامل از این ویژگی‌ها بهترین سرمایه‌گذاری روی دستگاه تزریق پلاستیک را داشته باشید.

تناژ دستگاه تزریق پلاستیک

تناژ یکی از اصلی‌ترین معیارهایی است که هنگام انتخاب دستگاه تزریق پلاستیک باید آن را در نظر بگیرید. منظور از این ویژگی، تناژ گیره یا فشار گیره است که بر قالب‌ها وارد می‌شود تا به هم متصل شوند و شکل مورد نظر را تشکیل دهند. میزان تناژ دستگاه تزریق پلاستیک با واحد تن اندازه‌گیری شده و نشان دهنده نیروی فشاردادن صفحاتی است که حفره قالب را نگه می‌دارند تا محصولی باکیفیت و بدون نقص تولید شود. دستگاه‌های تزریق پلاستیک با تناژ بالاتر، اتصال کارآمدتر و بهتری از قالب ارائه می‌دهند و محصول نهایی آنها باکیفیت‌تر خواهد بود.

اندازه شات

اندازه شات یا قالب با حداکثر مقدار پلاستیکی تعریف می‌شود که ماشین تزریق پلاستیک قادر به تزریق آن به حفره قالب‌گیری در طول یک چرخه قالب‌گیری می‌باشد. اگر میزان تولید قطعات شما در هر بازه زمانی که از دستگاه استفاده می‌کنید زیاد است، در انتخاب دستگاه مدلی را انتخاب کنید که شات بیشتری داشته باشد.

هنگام جستجوی یک دستگاه تزریق پلاستیک ایدآل، همیشه بهترین کار این است که به دنبال دستگاهی باشید که بتواند ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از نیاز قطعات شما شات تولید کند.

اندازه پلاتین

قطعه‌ای تحت عنوان پلاتین در دستگاه تزریق پلاستیک قرار دارد که نیروی لازم برای متصل کردن قالب‌ها به یکدیگر را فراهم می‌کند. گاها این قطعه با نام صفحه یا جدول نیز شناخته می‌شود. در واقع دو بخش قالب با فاصله از هم قرار دارند و محکم به بازوها یا پلاتین‌ها چسبیده می‌شوند تا دو صفحه به هم متصل شده و تحت فشار تناژ نگه داشته شوند. سپس پلاستیک گرم شده و تحت فشار تزریق می‌شود. در خرید دستگاه تزریق پلاستیک با توجه به کاربری مورد نیاز خود حتما اندازه پلاتین را نیز مورد بررسی قرار دهید.

فاصله بین میله‌های رابط

فاصله پلاتین‌ها نسبت به هم توسط میله‌هایی تنظیم می‌شود و در هرکدام از صفحات حفره‌هایی وجود دارد که به میله‌های رابط اجازه عبور داده و قالب‌ها را خارج می‌کند. فاصله بین میله‌های رابط همان فضای بین میله‌های افقی در دستگاه تزریق پلاستیک است. حداکثر فاصله صفحات، حداکثر اندازه قالب‌هایی که می‌توانند در ماشین قالب گیری قرار گیرند را تعیین می‌کند و موقع انتخاب دستگاه مناسب باید به دقت در نظر گرفته شود.

شدت اجکتور

اجکتور وظیفه بیرون کشیدن قطعه کار نهایی از صفحه‌ها را دارد. در دستگاه قالب‌گیری تزریقی اجکتور روی قالب فشار وارد می‌کند و بعد از سخت شدن پلاستیک و باز شدن قالب، عملیات فشار روی قسمت قالب‌گیری شده را انجام می‌دهد.

بعد از پایان عملیات قالب‌گیری قطعه کار، قالب باز می‌شود و برای خارج کردن بخش نهایی از حفره قالب پین‌های اجکتور به آرامی به سمت بیرون کشیده می‌شوند. شدت حرکت اجکتور موضوع مهمی است که در سلامت محصول نهایی اثرگذار است و باید در خرید دستگاه تزریق پلاستیک به آن توجه شود. اجکتور با شدت حرکت بالا می‌تواند روی قطعه کار پلاستیکی تاثیر گذاشته و به محصول آسیب برسانند و در مقابل اجکتورهایی که با شدت حرکت کُند هستند و خیلی آهسته حرکت می‌کنند ممکن است به طور کامل قطعه قالب گیری شده را بیرون ندهند و قطعه کامل و سالم نماند.

قالب دستگاه تزریق پلاستیک

نوع دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه‌های تزریق پلاستیک که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند در سه نوع متفاوت تولید می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد: دستگاه تزریق پلاستیک برقی، هیدرولیکی و هیبریدی. هنگام خرید ویژگی‌های متفاوت هر نوع را بررسی کنید و بر اساس نیاز و کاربری مورد نظرتان بهترین و به‌صرفه‌ترین مدل را انتخاب کنید، چرا که نوع دستگاه در بازدهی و میزان درآمد شما از آن بسیار تاثیرگذار است.

دستگاه تزریق پلاستیک نو بخریم یا استوک؟

زمانی که تصمیم به خرید دستگاه تزریق پلاستیک می‌گیرید گزینه‌های متعددی در بازار پیش روی شما خواهد بود و یکی از این گزینه‌ها دستگاه‌های تزریق پلاستیک دست دوم هستند. قیمت دستگاه تزریق پلاستیک دست دوم معمولا پایین‌تر از نمونه‌های آکبند و نو است و همین موضوع ممکن است شما را برای خرید آنها وسوسه کند. در ادامه مزایا و معایب دستگاه تزریق پلاستیک دست دوم را مطالعه کنید و بر اساس شرایط خود بهترین تصمیم را در این باره بگیرید.

  • دستگاه‌های تزریق پلاستیک جدید معمولا امکانات و آپشن‌هایی دارند که دستگاه‌های قدیمی از آن بی‌بهره‌اند. همچنین کارایی و کیفیت یک دستگاه نو در مقایسه با دستگاهی که مدت‌ها از آن استفاده شده بهتر است.
  • دستگاه تزریق پلاستیک استوک گارانتی و پشتوانه‌ای ندارد و اگر با مشکل در عملکرد یا خرابی قطعه مواجه شود شرکت تولیدکننده مسئولیت آن را بر عهده نخواهد گرفت. بنابراین احتمالا هزینه نگهداری و تعمیرات بیشتری خواهد داشت.
  • قیمت دستگاه تزریق پلاستیک استوک کمتر است و خرید آن به‌خصوص برای بیزینس‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها مقرون به صرفه تر خواهد بود.
فرایند تزریق پلاستیک

جمع‌بندی

ماشین های قالب‌گیری تزریق پلاستیک که در صنایع گوناگون کاربرد زیادی دارند، در اشکال و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در فرایند قالب‌گیری تزریق پلاستیک نیز انتخاب دستگاه مناسب از هرچیزی مهم‌تر است. با اطلاعاتی که در این صفحه ارائه شد به ‌خوبی می‌توانید با شناخت بخش‌های مختلف انواع دستگاه تزریق پلاستیک و معیارهای مهم در فرایند تزریق پلاستیک بهترین گزینه را انتخاب کرده و بیشترین بازدهی از آن را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با واحد فروش گروه صنعتی پانترا تماس گرفته و از کارشناسان مجرب درباره جزئیات هر مدل اطلاعات لازم را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *