دستگاه جوش لیزری اتوماتیک

استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک جوشکاری لیزری صنعت جوشکاری را متحول کرده است و روشی کارآمد و دقیق برای جوشکاری انواع مختلف فلزات ارائه می‌دهد. شرکت صنعتی پانترا یکی از شرکت های پیشرو در واردات و عرضه بهترین انواع دستگاه جوش لیزری است که راه حلی کارآمد برای جوش فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، فولاد کربنی و سایر متریال‌ها هستند.

دستگاه جوش لیزری اتوماتیک چیست؟

دستگاه جوش لیزری اتوماتیک از فناوری سریع و دقیق لیزر برای جوش دادن و ایجاد تغییر در فلزات استفاده می‌کند. پرتو لیزر در این دستگاه‌های پیشرفته لبه‌های متریال مورد نظر را گرم و ذوب کرده و یک اتصال ظریف میان آنها تشکیل می‌دهد، در نتیجه امکان جوشکاری پیوسته یا نقطه‌ای را با سرعت، دقت و کیفیت بالا در فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، آلومینیوم، مس و غیره فراهم می ‌کند.

جوش لیزری

مزایای استفاده از دستگاه جوش لیزری

استفاده از لیزر برای جوشکاری مزایای متمایزی نسبت به دیگر تکنیک‌های سنتی و رایج جوشکاری دارد. مهم‌ترین مزایای این تکنولوژی را در ادامه مطالعه کنید.

  • سرعت و انعطاف پذیری

جوشکاری لیزری تکنیک پرسرعتی است که بسته به نوع و قدرت پرتو لیزر مورد استفاده در دستگاه، به کمک آن می‌توان مقاطع نازک را با سرعت چندین متر در دقیقه جوش داد. از این جهت برای کار در شرایطی که نیاز به بهره‌وری بالا داریم، این دستگاه‌ها توصیه می‌ شوند.

  • امکان جوشکاری عمیق و ظریف

در جوش لیزری اتوماتیک نسبت ابعاد جوش (نسبت عمق به عرض) زیاد است و به همین دلیل از آن برای پیکربندی های مفصلی استفاده می‌شود.

  • ورودی حرارت پایین و خمیدگی و انحراف کم

دستگاه جوش لیزری یک منبع گرمایی بسیار متمرکز تولید می‌کند که مقدار محدودی گرما را به مواد و نواحی اطراف نقطه مورد نظر انتقال می‌دهد. در نتیجه قطعه‌کارهای جوشکاری شده با این دستگاه‌ها کم‌تر از نمونه‌های جوشکاری شده با سایر فرایندهای جوشکاری دچار خمیدگی، پیچش و انحراف می‌شوند. مزیت دیگری که ورودی حرارت کم دارد، عرض کم نواحی متاثر از حرارت دستگاه در دو طرف نقطه مورد نظر است که باعث می ‌شود آسیب حرارتی کم‌تری به قسمت‌های مجاور وارد شود و خواص ماده در آن از دست نرود.

  • مناسب برای متریال مختلف با هر ضخامتی

دستگاه جوش لیزری اتوماتیک قادر به جوش دادن طیف وسیعی از مواد از جمله انواع فولاد، آلیاژهای Al، Ti و Ni، پلاستیک و منسوجات است. علاوه بر این، ضخامت ماده‌ای که می‌ تواند جوش داده شود، بسته به نوع و قدرت پرتو لیزر مورد استفاده دستگاه، می ‌تواند از زیر یک میلی متر تا حدود ۳۰ میلی متر باشد.

  • فرآیند غیر تماسی

در جوشکاری با دستگاه جوش لیزر اتوماتیک، هیچ نیروی مضاعفی به دستگاه اعمال نخواهد شد.

  • تطبیق پذیری

دستگاه جوش لیزر علاوه بر جوشکاری، با تغییر در تنظیمات می‌تواند برای سایر کاربردهای پردازش نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برش، علامت گذاری و نمونه‌سازی سریع از این دسته کاربردها هستند که با تقسیم زمان پرتودهی بین ایستگاه‌های جوشکاری یا تقسیم انرژی پرتو لیزر بین نواحی مختلف امکان ‌پذیر هستند.

عملکرد دستگاه جوش لیزری اتوماتیک

کاربرد دستگاه جوش لیزری اتوماتیک

در صنایع مختلفی برای جوش دادن قطعات ظریف به یکدیگر و ایجاد اتصالات باکیفیت و بادوام ممکن است نیاز به دستگاه جوش لیزری دیده شود. صنایع ارتباطات و مخابرات، صنعت جواهرسازی، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی، صنعت هوافضا، صنعت ساختمان، صنایع نظامی و صنایع بهداشتی از جمله رایج ‌ترین آنها هستند.

شرکت صنعتی پانترا با بهره‌مندی از دانش، تخصص و تجربه بالای کارشناسان این حوزه، اقدام به واردات، فروش و راه ‌اندازی انواع دستگاه ‌های جوش لیزری اتوماتیک، برش لیزری و CNC کرده است و قادر است بهترین نمونه‌ های تولید شده در بازار را با شرایط استثنایی به مشتریان عرضه کند.

شما می توانید برای ارتباط با کارشناسان این مجموعه و درخواست خدمات مورد نیاز خود در این حوزه از طریق پل‌های ارتباطی موجود در وب ‌سایت اقدام کنید.

نحوه کار دستگاه جوش لیزری اتوماتیک

در جوش لیزری با دستگاه اتوماتیک انرژی تابش لیزر از طریق فرایند رسانش گرمایی به داخل قطعه کار نفوذ می‌کند و آن ناحیه از متریال ذوب می‌شود تا یک مخزن مذاب کوچک را تشکیل دهد. معمولا این پرتو بین دو قطعه یا اصطلاحا در حفره میان قطعه تابیده می‌شود تا با ایجاد حرارت این حفره را از ماده مذاب پر کرده و دو قسمت قطعه را به هم متصل کند.

 این روش به طور کلی برای جوش دادن مواد با جداره نازک و قطعات حساس و نیازمند دقت بالا استفاده می‌شود و نتایجی با کیفیت مانند پهنای درز جوشکاری کوچک، عدم وجود منافذ، کنترل دقیق و دقت در موقعیت یابی بر جای می‌گذارد.

فناوری دستگاه جوش لیزری اتوماتیک

سوالات متداول

تفاوت دستگاه جوش لیزری اتوماتیک با دستی چیست؟

انواع مختلفی از دستگاه جوشکاری لیزری وجود دارد که به طور کلی به دو دسته دستگاه‌های جوش لیزری اتوماتیک و دستگاه‌های جوش اتوماتیک دستی تقسیم می‌شوند. در واقع تفاوت این دو دستگاه جوش لیزری در میزان دخالت اوپراتور انسانی در آنهاست.
دستگاه جوش لیزری اتوماتیک یک دستگاه جوشکاری خودکار و تمام عیار است که از پالس‌های لیزر با انرژی بسیار بالا برای حرارت‌دهی و گرم‌کردن موضعی قطعه کار در یک ناحیه کوچک استفاده می‌کند. یک نرم‌افزار و برنامه رایانه‌ای برای تعیین روند جوشکاری در دستگاه جوش لیزری اتوماتیک وجود دارد که تمام مراحل را به‌صورت اتوماسیون شده کنترل می‌کند.
در‌حالی که با دستگاه جوش لیزری دستی عملیات با دست انجام می‌شود و بوسیله آن می ‌توان قطعه ‌کارهای بزرگ و بلند را به هم متصل کرده و جوش داد. همچنین در جوشکاری با دستگاه جوش دستی به علت انتقال حرارت زیاد حین کار این حرارت موجب تغییر شکل یا سیاه‌ شدن اطراف ناحیه موردنظر نیز خواهد شد.

قیمت دستگاه جوش لیزری اتوماتیک

قیمت دستگاه جوش لیزری که یکی از دغدغه‌های اصلی مصرف‌کنندگان است، با توجه به تنوع بالای محصولات موجود در بازار یکسان نیست. برند دستگاه، نوسانات قیمت ارز، توان خروجی استاندارد، طول موج لیزر و محدوده تنظیم قدرت لیزر مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که در تعیین قیمت دستگاه جوش لیزری اتوماتیک تاثیر دارند.
اگر علاقه‌مند هستید در مورد انواع دستگاه جوش لیزری اتوماتیک و ویژگی‌های هرکدام اطلاعات بیشتری کسب کنید، با مشاوران گروه صنعتی پانترا تماس بگیرید و جزئیات لازم را دریافت کنید.