دستگاه CNC برش پلاسما

برای برش ورق‌ های فلزی تکنولوژی‌های متعددی طراحی شده‌اند که هرکدام در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه CNC، برش لیزری و برش پلاسمای CNC از رایج‌‌ترین این تکنولوژی‌ها هستند. این دستگاه‌ها روش‌های مختلفی را برای برش به کار می‌گیرند، مثلا دستگاه CNC با ابزارها و نازل‌های مخصوص این فرایند را انجام می‌دهد که حرکت آن توسط رایانه کنترل می‌شود در حالی که CNC برش پلاسما از یک مشعل پلاسما با دمای بالا برای برش فلزات کمک می‌گیرد.

در ادامه با پانترا صنعت همراه باشید تا با جزئیات کار با دستگاه CNC برش پلاسما و مزایای آن بیشتر آشنا شوید. پانترا صنعت حرفه‌ای‌ترین گروه صنعتی واردکننده و عرضه‌کننده انواع دستگاه CNC برش پلاسما است که خدمات وسیعی در این حوزه به صنعتگران ارائه می‌دهد.

برش پلاسمای CNC چیست؟

برش CNC پلاسما از این جهت که یک روش غیر تماسی برای بریدن فلزات است به برش CNC لیزری شباهت دارد، اما تفاوت مهم آنها در این است که در فرایند برش CNC پلاسما شما نمی‌توانید از اشعه پلاسما برای ایجاد طراحی‌ها و اجرای فرامین ظریف رایانه در فلز استفاده کنید، زیرا پلاسما در دمای بسیار بالاتری عمل می کند و در نتیجه برای عبور از میان ورق های ضخیم و متریال فلزی رسانای قطور مناسب است.

به عبارت دیگر برش CNC پلاسما یک فرایند برش متریال رسانای الکتریکی به کمک اشعه شتاب‌ یافته پلاسمای داغ است که برای بریدن فولاد، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، مس و سایر فلزات رسانا مناسب است. سرعت بالا، دقت قابل توجه و هزینه کم، دستگاه CNC برش پلاسما را برای دامنه گسترده‌ای از کاربردها ایده‌آل می‌سازد و اهمیت آن را در صنعت روز به روز افزایش می‌دهد.

برش با دستگاه CNC

دستگاه CNC برش پلاسما چگونه کار می‌کند؟

پلاسما حالت چهارم ماده است که بسیاری از پدیده‌ها مثل اتمسفر ستارگان و خورشید از آن تشکیل شده است. قدرت برش چشمگیری که اشعه پلاسمای دستگاه CNC پلاسما ارائه می‌دهد نیز ناشی از توانایی مهار کردن و هدایت کاترهای پلاسما است. پلاسما انرژی بسیار بالایی دارد و به علت دمای بسیار بالای گاز و تبدیل آن به رسانای الکتریکی شکل می‌گیرد.

اساس عملکرد دستگاه CNC  برش پلاسما بسیار ساده است و می‌توان آن را به این شکل تعریف کرد که گاز تحت فشار زیاد از یک نازل مسی که خود بخشی از یک مدار الکتریکی با طراحی خاص است عبور می‌کند و جریان بالا برای یونیزاسیون را با خود حمل می‌کند. سپس برای خروج گاز از نازل یک قوس برق تعبیه شده که قدرت بالای آن گاز را یونیزه کرده و آن را به پلاسما تبدیل می‌کند.

فشار هوای موجود در نازل، پلاسما را به سمت سطح مورد نظر هدایت می‎کند و بلافاصله فلز ذوب شده و ماده مذاب از سر راه برداشته می‌شود. به دلیل قدرت زیاد فرایند و اعمال حرارت بیش از حد به فلز، برش حاصل از پلاسما به تمیزی برش لیزری CNC نیست و برای قطعات بزرگ و ضخیم بیشتر کاربرد دارد.

دستگاه برش CNC

ویژگی های دستگاه CNC برش پلاسما

دستگاه های برش پلاسما می‌توانند از نظر اندازه، عملکرد و قیمت با هم متفاوت باشند. مثلا دستگاه CNC برش پلاسمایی وجود دارد که قطعات صنعتی بزرگ را برش می‌دهد، در عین حال دستگاه هایی هم وجود دارند که با ابعادی ساخته شده اند که در هر کارگاهی جا می‌گیرند. نقطه قوت تمام دستگاه های برش پلاسما در سرعت عمل آنهاست چرا که برش فلزات با آنها تا 500 اینچ در دقیقه هم امکان پذیر است.

ویژگی دیگر این دستگاه ها نوع گازی است که برای ایجاد پلاسما در آنها استفاده می‌شود و در واقع نوع فلز و ضخامتی که می‌تواند توسط دستگاه CNC برش پلاسما بریده شود به نوع گاز استفاده شده در دستگاه بستگی دارد. همچنین گاز دستگاه می‌تواند روی کیفیت برش هم تاثیرگذار باشد. هوای فشرده رایج‌ترین گازی است که برای دستگاه‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود و می‌تواند روی فولاد، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ برش‌هایی تا ضخامت 1 اینچ ایجاد کند.

ویژگی دیگر دستگاه آمپراژ قوس دستگاه است. آمپراژ بزرگتر قوس پلاسمایی قوی‌تری ایجاد می‌کند در نتیجه قدرت برش قطعه فلزی ضخیم‌تر نیز حاصل می‌شود.

مزایای استفاده از برش پلاسما

برش فلزات با روش CNC به علت اینکه به جای اوپراتور انسانی، با رایانه همه چیز را برنامه ریزی و کنترل می‌کند، نسبت به سایر روش‌های سنتی مزایای زیادی دارد. علاوه بر سرعت و دقت بالا و هزینه پایین، سایر مزایای این روش عبارتند از:

  • تطبیق پذیری با انواع فلزات رسانا مانند فولاد، آلومینیوم، مس و برنج
  • افزایش بهره وری به دلیل انجام برش‌های بیشتر با ضایعات کمتر
  • کارآمد بودن
  • دقت بالا به دلیل برنامه ریزی و هدایت کامپیوتری
  • قیمت مقرون به صرفه
  • استفاده آسان
  • ارائه نتایج بهتر

امروزه صنایع مختلف برای جوشکاری و انجام برش یا اتصالات مختلف به یک برش دهنده فانتزی نیاز ندارند، در عوض برش فلزات ضخیم و سنگین در تولیدات بسیار پرکاربرد است و یک دستگاه CNC برش پلاسما می‌تواند بهترین راه حل برای این کار باشد. دستگاه برش پلاسمای CNC در تعمیر خودرو، واحد های ساخت و تولید و ساخت ابزارهای صنعتی کاربرد دارد.

خرید دستگاه CNC برش پلاسما

استفاده از دستگاه CNC برش پلاسما بسیار آسان بوده و نیاز به حداقل میزان آموزش و تمرین دارد، به همین خاطر هزینه های جانبی خرید این دستگاه برای صنایعی که به دنبال استخدام اوپراتور دستگاه و ماشین آلات هستند به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت. با توجه به اطلاعاتی که در مورد دستگاه برش پلاسما در این صفحه مطالعه کردید، توصیه می‌کنیم اگراین دستگاه برای نیاز شما سازگار به نظر می رسد، برای اطلاع از جزئیات بیشتر  با کارشناسان گروه صنعتی پانترا تماس بگیرید و مشاوره های لازم برای خرید دستگاه برش CNC پلاسما را دریافت کنید. پانترا باسابقه ترین شرکت در زمینه واردات و توزیع انواع دستگاه های برش لیزری و دستگاه CNC است که بهترین مدل های موجود در بازار را متناسب با نیاز شما به شما ارائه خواهد کرد.

سوالات متداول

مزایای دستگاه CNC برش پلاسما چیست؟

به طور خلاصه مزایا این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های برش CNC را میتوان در مواردی مانند موارد زیر دسته بندی کرد:
سرعت برش
دقت بالا در برش
قابلیت برش مواد با ضخامت بالا
هزینه کمتر
قابلیت برش انواع متریال
سهولت استفاده

معایب دستگاه CNC برش پلاسما چیست؟

مانند هر دستگاه دیگری این دستگاه نیز معایب خود را دارد که عبارتند از:
سطح برش مواد نزم: ممکن است در برخی متریال‌های نرم بعد از برش کار نیاز به پردازش داشته باشد تا به نتیجه مطلوب برسد.
تولید گاز و دود
تولید نویز و لرزش
سرعت برش پایین در متریال‌های نرم
هزینه نگهداری و تعمیرات