دستگاه CNC واترجت

همه چیز درباره دستگاه CNC برش با آب

دستگاه های CNC انواع مختلفی دارند و هرکدام در برش و حکاکی کاربردهای منحصربه‌فردی ارائه می‌دهند. دستگاه CNC واترجت نیز که در صنایع گوناگون کاربرد دارد، طی یک فرایند تخصصی از آب با فشار قوی برای برش و شکل دادن به انواع مواد مختلف استفاده می کند. قدرت این دستگاه CNC از یک پمپ تحت فشار تامین می ‌شود و برای خروج آب با فشار از یک نازل با منافذ ریز و دقت بسیار زیاد استفاده می‌کند. به این ترتیب هنگامی که آب از نازل خارج می‌شود جریانی برابر با سرعت مافوق صوت داشته و قادر به برش مواد است.

برای آشنایی هرچه بیشتر با دستگاه CNC واترجت، مزایا و ویژگی‌های آن در پانترا صنعت بیشتر در این باره بخوانید.

برش با دستگاه CNC با آب

دستگاه CNC برش با آب چیست؟

تکنولوژی‌های برش در صنایع مختلف یکسان نیستند و هر ماده با توجه به ویژگی‌ هایی که داراست نیاز به تکنولوژی مناسب خود برای برش و مارکینگ دارد. واترجت به فناوری برش کاری با جریان قوی آب گفته می‌شود که برشی تمیز، سریع و باکیفیت ارائه می‌دهد.

این دستگاه صنعتی قدرتمند از اجزایی تشکیل شده است که به روش فرسایشی و ترکیب شدن با یک ساینده موجب ایجاد برش و خطوط ظریف در مواد می‌شوند. استفاده از این دستگاه ها به شکل فزاینده ای در صنایع مختلف در حال توسعه است و پیشرفت‌های چشمگیر آن موجب افزایش بهره‌وری در تولید شده است.

برش با دستگاه CNC

نحوه کار دستگاه CNC واترجت

اساس کار دستگاه CNC برش با آب سایش سطح مواد است که با اضافه کردن ماده ساینده به آب امکان پذیر می‌شود. برای درک اینکه دستگاه واترجت چگونه کار می‌کند تصور کنید آب به همراه مواد ساینده مانند ذرات ریز تیتانیوم با فشار بسیار قوی و سرعت حدود سه برابر سرعت صوت از منافذ بسیار ریز نازل به خارج هدایت می‌شود و به سطح مقطع پاشیده می‌شود. هنگامی که این مواد با چنین قدرت و سرعتی در کسری از ثانیه از نازل به ماده مورد نظر برخورد می‌کند سطح ماده مقاومت خود را از دست داده و برش می‌خورد.

مانند سایر انواع دستگاه CNC و برش لیزری، دستگاه برش با آب (واترجت) نیز برای کار نیاز به برنامه ریزی رایانه ای دارد. به عبارت دیگر میزان فشار و سرعت پاشش آب و مسیر و جهت آن روی سطح ماده موردنظر توسط نرم افزار کامپیوتری و اوپراتور تنظیم می‌شود.

عنصر ساینده که ذرات آن با آب ترکیب می‌شوند با توجه به چگالی ماده متنوع هستن و در مورد قطعه کارهای مختلف در نوع و اندازه با هم متفاوت هستند. برای مثال برای قطعه کارهایی با مقاومت پایین تر مثل انواع فوم و پلاستیک ریزدانه‌های ساینده مخلوط شده با آب در دستگاه CNC باید کمتر باشند و برای قطعه کارهای سخت تر با مقاومت زیاد مثل سطوح سنگی و فلزی از ریزدانه‌های ساینده بیشتر و قویتر استفاده می‌شود. آب استفاده شده برای برش یا به عنوان پسماند از دستگاه خارج می‌شود یا دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا آبی که حاوی ریزساینده باشد مجددا غیرقابل استفاده بوده و به این دلیل که برای محیط زیست هم مخاطره‌زا است در مخازن جداگانه تخلیه می‌شود.

دستگاه برش CNC

مزایای استفاده از دستگاه CNC واترجت

دستگاه های CNC برش با آب به علت اینکه قابلیت تطبیق پذیری بالایی دارند، توجه تولیدکنندگان در صنایع مختلف را به خود جلب کرده اند. تکنولوژی برش واترجت در مقایسه با سایر تکنولوژی های برش لیزری و CNC از مزیت هایی برخوردارند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

  • ایجاد لبه با کیفیت

هیچکدام از روش‌های برش کیفیت لبه را مانند لبه های صاف و یکنواخت حاصل از برش با آب را ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل طراحان و تولیدکنندگان در صنایع خاص برای ایجاد برش‌‌هایی با لبه‌های صاف و دقیق از دستگاه CNC برش با آب استفاده می‌کنند. ترکیب آب با فشار بالا و نرخ جریان زیاد و نازل پرقدرت نتیجه ایدآلی به شما ارائه خواهد داد.

  • افزایش بهره‌وری و کاهش در هزینه تولید

برش با آب یک فرایند برش سرد است که به عنوان روشی مقرون به صرفه در بازار شناخته می‌شود. این تکنیک جایگزین خوبی برای تکنیک‌های برش داغ شده است که در آنها احتمال آسیب دیدگی قطعات به دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت بالاست و به این ترتیب تلفات و ضایعات ناشی از فرایند برش و پردازش را تا حد چشمگیری کاهش داده است.

  • افزایش سرعت تولید

زمان در فرایند تولید امر مهمی است و دستگاه CNC برش با آب به این دلیل که نیاز به پردازش و اصلاح لبه ها در آن کاهش می‌یابد، قادر به تولید قطعات بیشتر در مدت زمان کمتر خواهد بود. بنابراین به جای اینکه بعد از تولید هر قطعه وقت خود را صرف اصلاح لبه‌ها کنید، می‌توانید بدون وقفه اقدام به تولید مابقی قطعات کنید.

  • دقت و ظرافت بالا

دستگاه‌های CNC واترجت دقت بالایی در برش مواد دارند و با دقت برش ۰.۱ تا ۰.۲ میلی‌متر به بهترین ابزار برای برش متریال مختلف و ایجاد طرح ها و الگوهای مختلف در آنها تبدیل شده اند.

  • برش انواع مواد با هر ضخامتی

جریان قوی برش با آب که از ریزدانه‌های ساینده در آن استفاده شده می‌تواند هر متریال نرم یا سختی را با هر ضخامتی برش دهد. پلاستیک، فوم، ورقه های آلومینیوم، ورقه‌های استیل، بتون، چوب، کامپوزیت و سایر مواد چندلایه را می‌توانید با ضخامت قابل توجه به دستگاه CNC واترجت سپرده و لوگو یا الگوی مورد نظر را در آن‌ها پیاده کنید.

  • عدم نیاز به تغییر نازل

برش CNC با دستگاه واترجت با تغییر متریال نیازی به تغییر ابزار برش ندارد. زمانی که یک قطعه کار جدید روی میز CNC قرار می‌دهید نیازی نیست نازل را متناسب با آن عوض کنید و این موضوع علاوه بر کاهش هزینه، موجب افزایش سرعت و بهره‌وری در کار خواهد شد.

مزیت‌های ذکرشده در این بخش نشان می دهد دلایل زیادی وجود دارد که فرایند ماشین کاری با دستگاه واترجت به یک فرایند محبوب و پرکاربرد در جهان تبدیل شود.

گروه صنعتی پانترا

پانترا معتبرترین شرکت واردکننده انواع دستگاه CNC و برش لیزری در ایران است که با سال‌ها سابقه در این حوزه و بهره مندی از تیم‌های متخصص و باتجربه بهترین دستگاه CNC برش با آب (واترجت) را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای اطلاع از قیمت، مشاوره و خرید بهترین دستگاه CNC واترجت با کارشناسان واحد فروش این مجموعه تماس بگیرید.

چه مواردی را میتوان با دستگاه CNC واترجت برش داد؟

دستگاه CNC واترجت معمولاً برای برش موادی مانند فلزات (از جمله آلومینیوم و فولاد)، سنگ‌ها (مانند گرانیت و مرمر)، شیشه، پلاستیک‌ها، فوم و حتی چوب استفاده می‌شود. اما مواد دیگری نیز قابل برش هستند که به میزان دقت و توانایی دستگاه وابسته است.


برش با دستگاه CNC واترجت چه مزایایی نسبت به سایر روش‌ها دارد؟

برخی از مزایای استفاده از دستگاه CNC واترجت عبارتند از:
1.قابلیت برش بر روی مواد سخت و نرم با یک ابزار.
2.کاهش تولید فرسایش و گرد و غبار.
3.امکان برش دقیق و پیچیده به کمک نرم‌افزارهای CAD/CAM.
4.کاهش زمان تنظیم و آماده‌سازی قطعات برای برش.
5.امکان برش با ابعاد مختلف و ضخامت‌های متنوع.

آیا دستگاه CNC واترجت برای استفاده خانگی مناسب است؟

این دستگاه معمولا برای استفاده خانگی مناسب نیست. دلایلی مانند هزینه خرید، نیاز به آموزش و همچنین نیاز به فضای بزرگ این دستگاه را به یک گزینه مناسب برای کارگاه‌ها تبدیل می‌کند. برای مصارف خانگی، ممکن است دستگاه‌های دیگری مانند دستگاه‌های CNC لیزری مناسب‌تر باشند.