دستگاه برش و حکاکی فلزات

شاید این سوال برای شما نیز مطرح شده باشد که دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی چیست و چگونه کار می‌کند؟ همانطور که از اسم این محصول مشخص است این دستگاه یک ابزار مناسب برای کارهایی از جمله حکاکی و برش است.

امروزه این محصول در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و لازم است دستگاه برش لیزر غیر فلزات در اندازه مختلفی ساخته شود. نوع‌ خانگی این محصول بیشتر توسط اشخاصی که قصد دارند بدون رجوع به کارگاه‌ها عملیات‌های خاصی انجام دهند، خریداری می‌شود.

 در این مطلب سعی داریم ضمن معرفی دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی، در مورد کاربردها و نحوه استفاده از آن مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی چیست؟

دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی به دستگاهی گفته می‌شود که به منظور برش و حکاکی چوب، چرم، مقوا، پارچه، سنگ، نمد و …مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دستگاه کاربردهای زیادی داشته و به همین دلیل در صنایع و مشاغل مختلف در سطح گسترده‌ای کارایی دارد. لازم به ذکر است که نوع کارگاهی این دستگاه با نرم افزار اتوکد همخوانی داشته و می‌تواند هر نوع طراحی را به اجرا دربیاورید.

 برعکس نوع کارگاهی این دستگاه، دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی فقط طراحی‌های که خود طراح به آن می‌دهد به اجرا درآورده و پیشرفت و توسعه نوع کارگاهی را ندارد. به همین منظور استفاده از این دستگاه بسیار آسان بوده و مشکل خاصی ندارد. با استفاده از این دستگاه می‌توان به راحتی هر طرحی را طراح مد نظر دارد به اجرا درآورد.

تکنولوژی موجود در دستگاه

دستگاه برش و حکاکی لیزری

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی شبیه به سایر دستگاه‌های لیزر است. عمده‌ترین تفاوت این محصول با سایر دستگاه‌های برش لیزر در نوع مواد جامد و گازی است که در آن به کار رفته است. در این دستگاه جهت برش و حکاکی از گاز CO2 استفاده شده که ترکیبی از نیتروژن، کربن، هلیوم و هیدروژن است.

نور ساطع بر این ترکیب بسیار قدرتمند بوده و با استفاده از پردازش به هد دستگاه می‌رسد. از این طریق می‌توان به راحتی در جهت برش انواع مواد غیر فلزی اقدام نمود. نور لیزر در دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی محدود به نور نامرئی بوده و مادون قرمز است؛ در نتیجه با چشم بالا مشاهده نیست.

گرمای موجود در این دستگاه بسیار شدید بوده و نه تنها مواد را ذوب می‌کند بلکه تبخیر را نیز انجام می‌دهد. این مورد را می‌توان از مهمترین مزایای این دستگاه به حساب آورد. چرا که با استفاده از تبخیر مواد، یک برش دقیق و صاف خواهیم داشت.

کاربردها

همانطور که گفتیم دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی کارایی زیادی دارد و در سطح گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این قسمت از مقاله مهمترین کاربردهایی که در زمینه آن از بین دستگاه استفاده می‌شود را برای شما بیان کرده‌ایم.

●       برش چوب

دستگاه برش لیزری چوب

یکی از مهمترین کاربردهای این وسیله برش چوب است. با توجه به اینکه چوب کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد و در سطح گسترده ای نیز استفاده می‌شود، نیاز است که در اشکال مختلف برش داده شود. از طرف دیگر انواع مختلف چوب به دلیل جذابیت زیادی که دارد در صنعت دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

●       برش پارچه

از دیگر کاربردهای دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی می‌توان به برش پارچه اشاره کرد. یکی از مهمترین قابلیت‌هایی که می‌توان برای این محصول برشمرد، قابلیت برش ظریف و ریزه کاری زیبایی است که به کاربران ارائه می‌دهد. با استفاده از این دستگاه می‌توان به راحتی برش پارچه را در طراحی‌های مختلف انجام داد و بدون اینکه کوچکترین سوختگی در پارچه ایجاد کند، برای تولید لباس از آن استفاده نمود.

●       برش چرم

با استفاده از این دستگاه می‌توان به راحتی از چرم در تولید کیف و کفش و به طور کلی هر محصول چرمی استفاده کرد. لازم به ذکر است که دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی می‌تواند هر نوع چرمی را برش دهد و نوع جنس چرم در آن تاثیری نخواهد داشت.

●       برش نمد

نمد یکی از بهترین محصولاتی است که می‌توان از آن محصولات تزئینی زیبایی تولید کرد. بنابراین برش نمد و ایجاد طراحی‌های مختلف بر روی آن نیز بسیار اهمیت دارد. با استفاده از این محصول می‌توان به سادگی حکاکی‌های زیبایی را بر روی نمد انجام داده و محصولات تزیینی شیکی را تولید کرد.

●       برش مقوا و کاغذ

دستگاه برش لیزر خانگی در برش و حکاکی بر روی کاغذ و مقوا نیز استفاده‌های زیادی دارد. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از این ابزار اندازه گیفت‌ها و هدایای مقوایی تولید کرد. با استفاده از این دستگاه به راحتی می‌توان جعبه‌های مقوایی و جعبه کادو در طرح‌های متفاوت و زیبا تولید کرد.

●       برش سنگ

 امروزه بیشتر حکاکی‌ها بر روی سنگ با استفاده از دستگاه‌های برش پیشرفته انجام می‌شود اما شما می‌توانید با استفاده از این ابزار به راحتی بر روی سنگ‌های کوچک طراحی‌های زیبا داشته باشد برای نمونه می‌توان با استفاده از این ابزار دکوری‌های کوچک تولید نمود. این ابزار دارای اشعه‌های لیزری بوده و به راحتی میتواند بر روی سنگ حکاکی و خراشیدگی زیبایی داشته باشد.

دستگاه برش لیزری غیرفلزات

مزایا

از جمله مزایای مهم دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 قدرت و توان بالای دستگاه

تعیین کردن انرژی مورد نیاز به منظور برش و میزان عمق برش را می‌توان از مهمترین مزایای این محصول به حساب آورد.

تنظیم طول موج

دستگاه برش لیزری

طول موج در این دستگاه بر حسب نانومتر تعیین می‌شود. طول موج مورد استفاده در این دستگاه از مادون بنفش تا فرابنفش به صورت متغیر است و لازم است که بر مبنای نوع متریال و برش، آن را تنظیم کنیم.

در نظر گرفتن عرض پالس

عرض پالس یکی از مهمترین پارامترهای موجود در دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی است که تعیین کننده مقدار انرژی در یک دوره مشخص در لیزر است. توجه به عرض پالس در این دستگاه موجب افزایش کیفیت برش خواهد شد.

به‌کارگیری خنک کننده

استفاده از خنک کننده در این دستگاه یک پارامتر مهم است که موجب می‌شود عملکرد و کیفیت قطعات افزایش یابد.

خرید دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی

با توجه به کاربردهای متفاوتی که این دستگاه دارد، خرید آن در تعداد زیادی انجام می‌شود. این محصول در برندها و قیمت‌های مختلفی در بازار موجود بوده و می‌توان مطابق با سلیقه و بودجه خود یکی از آن‌ها را تهیه نمود. مسلما برندهای معتبر قیمت‌های بیشتری دارند. در نتیجه برای خرید این محصول بهتر است که قبل از خرید حتما استعلام قیمت این محصول را داشته باشید.

قیمت دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی با توجه به جنس و کیفیت آن متفاوت بوده و لازم است که حتما بهترین نوع آن خریداری شود. در واقع در هنگام خرید ابتدا برند و کیفیت این محصول را مد نظر داشته باشید و در درجه دوم به قیمت آن توجه کنید. با توجه به اینکه قرار است این محصول در منزل استفاده شود و شما در این زمینه تجربه و حرفه‌‌ی کافی ندارد، باید محصولی را خریداری کنید تا بتواند در طولانی مدت برای شما کار کند. شما می‌توانید این دستگاه را از شرکت پانترا با بهترین کیفیت و قیمت مقرون به صرفه خریداری نمایید.

سخن آخر

امروزه استفاده از دستگاه‌های برش لیزر و به ویژه نوع خانگی آن بسیار رایج شده است با در نظر گرفتن کاربردهایی که این ابزار به کاربران ارائه می‌دهد، تولید آن در تعداد بالایی انجام می‌شود. با استفاده از دستگاه برش لیزر غیر فلزات خانگی می‌توان طراحی‌ها و حکاکی‌های زیادی را بر روی محصولاتی مانند چوب، مقوا، سنگ، نمد و…. انجام داد.

سوالات متداول

توان دستگاه برش لیزر خانگی چقدر است؟

توان این دستگاه‌ها حتی در نوع صنعتی آن در تعداد تولید بستگی به عوامل متعددی مثل برند، قطعات استفاده شده و مدل دستگاه دارد. برای اطلاع از محدودیت‌ها و قابلیت‌های هر دستگاه بهتر است کاتولوگ و یا دفترچه‌ی راهنمای دستگاه را بررسی کنید؛ یا می‌توانید پیش از خرید دستگاه با مشاورین گروه صنعتی پانترا ارتباط بگیرید تا به شما کمک کنند تا دستگاه مناسب با نیاز خود را بیابید و خریداری کنید.

نحوه‌ی کار با دستگاه برش لیزری خانگی

هرچند که هردستگاه نحوه‌ی راه‌اندازی و کار متفاوتی دارد ولی اغلب این روش‌ها بهم نزدیک هستند و تفاوت‌های جزئی دارند. اما با توجه به حساسیت‌های این نوع از دستگاه پیشنهاد می‌شود پیش از شروع کار آموزش‌های لازم را دریافت کنید. در این مورد متخصصیت گروه صنعتی پانترا می‌توانند به شما کمک کنند.