لنز دستگاه لیزر

محافظ هد لیزر

محافظ هد لیزر یک وسیله ضروری است که برای محافظت از هد و اجزای آن در سیستم های برش لیزری استفاده می شود. انواع ماشین برش و حکاکی لیزری که به طور گسترده ای در صنایع مختلف مانند تولیدات، دکوراسیون، تجهیزات بهداشتی و پزشکی و غیره استفاده می شوند، بخش مهی به نام “هد” دارند که  اجزای مهم لیزر را در خود جای داده است. این اجزا بسیار حساس هستند و باید از هرگونه آسیب یا آلودگی احتمالی محافظت شود.

محافظ هد چیست؟

محافظ هد لیزر یکی از قطعات دستگاه لیزر است که در محافظت تخصصی از لنز داخل هد نقش مهمی ایفا می کند. محافظ هد یک قطعه شیشه‌ای است که به شکل دایره یا هشت ضلعی ساخته شده و با نام پروتکتور Protector نیز شناخته می شود.

وظیفه این قطعه همانطور که از نام آن پیداست، محافظت از قطعات و اجزای داخل هد لیزر است. چرا که ذرات گرد و غبار، روغن سوخته، پلیسه و دوده و سایر آلاینده ها ممکن است وارد هد شده و به لنز یا سایر اجزای داخل هد لیزر آسیب برسانند و عملکرد و کیفیت دستگاه را تحت تاثیر قرار دهند.

بعضی از هدها دو محافظ دارند، یکی در بالای هد و دیگری در زیر قسمت خروجی فیبر نوری که قبل از شروع کار دستگاه لیزر باید از تمیز بودن آنها اطمینان حاصل کنیم.

کاربرد محافظ هد لیزر

انواع دستگاه برش و حکاکی لیزری، به علت اینکه در شرایط کارگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در معرض انواع ذرات آلاینده و گرد و غبار و دوده قرار دارند. علاوه بر این، حین کار دستگاه نیز ممکن است پلیسه با لنز دستگاه برخورد داشته باشد و آن را دچار آسیب یا آلودگی کند. همچنین هنگام برش و حکاکی نیز دوده ای که از سوختن روغن و سایر مواد و ناخالصی ها به وجود می آید، به لنز می چسبد و عملکرد آن را دچار اختلال می کند.

با توجه به تمام مواردی که به آنها اشاره شد، لازم است برای محافظت از لنز هد دستگاه لیزر و سایر اجزای مربوط به آن، یک محافظ طراحی و استفاده شود. این محافظ هد لیزر، به سلامت لنز، عملکرد بهینه آن و افزایش طول عمر آن نیز کمک خواهد کرد.

محافظ هد دستگاه لیزر

انواع محافظ هد لیزر

هد دستگاه لیزر که یکی از اجزای کلیدی یک دستگاه برش لیزری است، منبع لیزر را در خود جای داده و تولید و کنترل پرتو لیزر را تسهیل می کند. این قسمت مسئول تولید و تقویت پرتو لیزر است و شامل عناصر نوری مختلفی مانند لنزها و آینه های متعدد است که نیاز به کنترل و نگهداری دقیق دارند. خرید محافظ هد لیزر، تمیز کردن منظم محافظ آن، بررسی هم ترازی و رعایت دستورالعمل های ایمنی برای به حداکثر رساندن طول عمر و کارایی هد لیزر ضروری است.

چنانچه پیش از این اشاره شد، برای اغلب هدهای لیزر دو محافظ در بالا و پایین وجود دارد. معمولا محافظ بالایی ظریف تر است، اما محافظ پایینی ضخیم تر بوده و بیشتر در معرض ضایعات خارجی قرار می گیرد و امکان کثیف شدن آن به مراتب بیشتر است. بنابراین این محافظ هد لیزر پیش از شروع هر شیفت کاری دستگاه مورد بازبینی قرار می گیرد و در صورت کثیف بودن تمیز می شود.

اهمیت تمیزی و سلامت محافظ هد

اگر با بررسی محافظ هد لیزر متوجه شدید که محافظ کثیف شده و از کیفیت کافی برای عبور لیزر برخوردار نیست، حتما باید آن را تمیز کنید. زیرا در غیر اینصورت احتمال اینکه محافظ هد قدرت عبور پرتو لیزر را نداشته باشد و آن را به لنز بازگرداند، بسیار زیاد است.

این موضوع، یعنی بازتابش پرتو لیزر به لنز، آسیب جدی به لنز وارد می کند و در بسیاری از موارد کاربر را مجبور به تعویض لنز دستگاه خواهد کرد. لذا برای پیشگیری از این خسارت، می بایست محافظ پایین هد را هر بار قبل از شروع شیفت دستگاه خارج کرده و به دقت بررسی کنید. برای این کار کافی ست پیچ آن را باز کنید و برای بررسی با دقت آن را از غلاف خود خارج کنید.

در مجموع، محافظ های هد لیزر لوازم جانبی مهمی برای حفظ ایمنی، عملکرد و طول عمر سیستم های لیزری هستند. آن ها مانعی اساسی در برابر آسیب یا آلودگی احتمالی ایجاد می کنند که می تواند عملکرد هد لیزر را به خطر بیندازد. با استفاده از محافظ های هد لیزر، اپراتورها می توانند ضمن به حداکثر رساندن کارایی، طول عمر سیستم های لیزری خود را تضمین کنند.

محافظ هد لیزری

خرید محافظ هد لیزر

تمام صنعتگران و افرادی که در حوزه ساخت و تولید قطعات مختلف با دستگاه برش و حکاکی لیزری سر و کار دارند، از اهمیت خرید محافظ هد اطلاع دارند. اصلی ترین مزایای خرید محافظ هد لیزر با کیفیت را در ادامه مطالعه کنید:

حفظ و نگهداری دستگاه

محافظ های هد لیزر با جلوگیری از ورود آلاینده ها به سیستم، به حفظ تمیزی هد لیزر کمک می کنند. تجمع گرد و غبار یا ذرات روی هد لیزر می تواند بر عملکرد آن تاثیر بگذارد و نیاز به تمیز کردن یا حتی تعویض مکرر داشته باشد.بنابراین، با استفاده از محافظ هد لیزر به عنوان یکی از قطعات دستگاه لیزر با اهمیت ویژه، می توان طول عمر دستگاه لیزر را افزایش داد و صرفه جویی در هزینه ها از نظر تعمیر و تعویض را فراهم کرد.

دقت و صحت

دستگاه های برش لیزری برای عملکرد بهینه به تنظیم دقیق پرتو و فوکوس متکی هستند.از این رو، هرگونه آسیب به هد لیزر می تواند بر دقت خروجی لیزر نیز تاثیر بگذارد. محافظ سر لیزر به عنوان یک سپر برای حفظ یکپارچگی هد لیزر عمل می کند و تحویل پرتو لیزر ثابت و دقیق را روی سطع قطعه کار تضمین می کند.

برای خرید بهترین محافظ هد لیزر باید به جنس محافظ توجه کنید و آن را بر اساس دستگاه، نوع و قدرت پرتو لیزر انتخاب کنید تا بیشترین دوام و کارایی را داشته باشد. پانترا صنعت، معتبرترین تامین کننده انواع دستگاه برش لیزری و قطعات یدکی آن در ایران است که با تکیه بر تخصص و تجربه کارشناسان خود قادر است بهترین محصولات را با توجه به نیاز و شرایط شما ارائه دهد.

چگونه می‌توان محافظ هد دستگاه لیزر را نصب کرد؟

برای نصب محافظ هد دستگاه لیزر، ابتدا باید محافظ را به طور دقیق بر روی هد دستگاه قرار داده و اطمینان حاصل کرد که به درستی در جای خود قرار گرفته است. سپس معمولاً با استفاده از قطعات مربوطه که به صورت معمول در کیت نصب ارائه می‌شود، محافظ را با دستگاه ثابت کرده و مطمئن شوید که به صورت محکم متصل شده است.

محافظ هد دستگاه لیزر چه تأثیری بر کیفیت کار دستگاه دارد؟

محافظ هد دستگاه لیزر تأثیر مستقیمی بر کیفیت کار دستگاه ندارد، اما از آنجایی که وظیفه آن حفاظت از هد دستگاه است، در صورت نبودن محافظ ممکن است ذرات خارجی و گرد و غبار وارد هد شده و باعث خراشیدگی و خرابی آن شوند که می‌تواند به کاهش کارایی و عمر مفید دستگاه منجر شود.