بلاگ

چالش ها و راه حل های انتخاب دستگاه تزریق پلاستیک مناسب

یکی از صنعت های پر درآمد در دنیای کار تزریق پلاستیک است. اکثر قطعات پلاستیکی با استفاده از همین دستگاه ها طراحی و ساخته می شوند. عملیات تزریق پلاستیک به فرایند ساخت محصولات پلیمری با استفاده از قالب‌گیری است. در این فرایند، پلیمر ذوب شده از طریق یک مارپیچ به داخل قالب فرستاده می‌شود و پس از خنک شدن، به شکل قطعه نهایی تبدیل می‌شود. برای خرید یک دستگاه تزریق پلاستیک با کیفیت، باید بهترین راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک را بدانیم و عواملی که باعث می‌شود دستگاه با کیفیتی تهیه کنیم را مد نظر داشته باشیم. بنابراین، اگر شما به فکر تهیه یک دستگاه تزریق پلاستیک مناسب هستید بهتر است اول چالش های صنعت تزریق پلاستیک را بدانید و بعد برای خرید دستگاه تزریق پلاستیک مناسب تصمیم بگیرید.

چالش های دستگاه تزریق پلاستیک

در حین کار با دستگاه تزریق پلاستیک، امکان به وجود آمدن مشکلات گوناگون است که در ادامه رایج ترین چالش های دستگاه تزریق پلاستیک را بررسی خواهیم کرد.

 • فرو رفتگی در قطعه

یکی از مشکلات تزریق پلاستیک، پدیده فرو رفتگی در قطعه‌ها است. در این حالت، بدنه‌ی قطعه‌ی پلاستیکی دچار فرورفتگی می‌شود. این مشکل اغلب به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 1. فشار تزریق پلاستیک یا نگهداری فشار تا حد زیادی پایین باشد؛
 2. مدت زمان نگهداری فشار یا خنک شدن قطعه تا حد زیادی پایین باشد
 3.  دمای قالب و دمای ذوب بسیار بالا باشد
 4. ساختار قطعه ها طراحی مناسبی نداشته باشند
 • خطوط جریان Flow Lines

یکی از اصلی ترین چالش های صنعت تزریق پلاستیک به وجود آمدن خطوط جریان روی قطعه‌ی پلاستیکی است. در این حالت، خطوط موج دار روی پلاستیک شکل می‌گیرند. علت اصلی ایجاد این مشکل به دلایل زیر است:

 1. دمای مواد پلاستیکی و همچنین قالب شکل‌گیری قطعه تا حد بسیار زیادی پایین باشد
 2. پایین بودن بیش از حد سرعت و فشار تزریق مواد به داخل قالب به مقدار قابل توجهی پایین باشد
 3. پر کردن سریع قالب، به دلیل شکل منحصر به فرد و متفاوت محصول
 • ظاهر شدن خط جوش

یکی دیگر از چالش های دستگاه تزریق پلاستیک که ممکن است به وجود آید، ظاهر شدن خطوط جوش بر روی قطعه‌ی پلاستیکی است. این موضوع ممکن است زمانی رخ دهدکه اثر جوش دو قطعه روی پلاستیک باقی بماند. دلایل اصلی بروز خطوط جوش بر روی محصول نهایی، وجود منافذ، فضاهای خالی یا استفاده از متد چند دریچه‌ای تزریق به داخل قالب‌هاست. به علاوه، ناهموار بودن ضخامت دیواره ها نیز در بروز این مشکل تاثیر گذار است.

 • ظاهر شدن حباب در قطعه تزریق پلاستیک

یکی از مسائلی که در فرآیند تزریق پلاستیک به وجود می‌آید، حباب‌های هوا در قطعه‌ی پلاستیک است. علت به وجود آمدن این چالش این است که، مولکول‌های هوا در حفره‌های تزریق گیر می‌افتند و باعث ایجاد حباب در قطعه‌ی پلاستیکی می‌شوند. این حباب‌ها به دلیل حبس شدن هوا در قطعه، به وجود می آیند.

 • خمیدگی یا انحراف در قطعه

یکی بدترین چالش های دستگاه تزریق پلاستیک، ایجاد خمیدگی و انحراف است که به هیچ عنوان قابل تعمیر نخواهند بود. علت های زیادی باعث به وجود آمدن این موضوع می شود که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت.

 1. در ساختار قالب، نوع پر شدن، سیستم خنک کننده و اجکشن مشکلاتی وجود داشته باشد
 2. مشکلات در ساختار کلی محصول شامل تغییر در ضخامت قطعات پلاستیکی، نامتقارن بودن شکل هندسی قطعه و یا طراحی نامناسب آن
 3. نامعقول بودن پیچ‌های تزریق و فشار یه به اندازه خنک نشدن پلاستیک درون قالب
 4. مواد پلاستیکی بدون استفاده از شن فیلر به اندازه‌ای تزریق شده‌اند که منقبض شده اند.

حال که در این مطلب با رایج ترین چالش های صنعت تزریق پلاستیک آشنا شده اید، بهتر است شما را در ادامه با نحوه درست انتخاب کردن دستگاه با کیفیت آشنا کنیم.

برای انتخاب بهترین دستگاه تزریق پلاستیک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • تعیین مقدار مناسب تناژ یا نیروی گیره دستگاه

تناژ یکی از عوامل اساسی است که باید در انتخاب دستگاه تزریق پلاستیک مناسب مدنظر قرار گیرد. این ویژگی به حداکثر نیرویی اشاره دارد که گیره دستگاه قادر به ایجاد آن است. معمولاً نیروی گیره دستگاه به واحد کیلونیوتن یا تن اندازه گیری می‌شود و اهمیت آن است که ضریب اطمینان نیز در نظر گرفته شود تا دستگاه  زیاد تحت فشار نباشد و به راحتی توانایی تولید قطعه مورد نظر را داشته باشد.

 • توجه به اندازه پلاتین ها

یکی از بهترین راهنماها برای خرید دستگاه تزریق پلاستیک، توجه به اندازه پلاتین‌ها است. پلاتین‌ها مانند بازوهایی هستند که با فشار انرژی، قالب‌های تزریق را کنار یکدیگر قرار می‌دهند. این فشار باعث ایجاد گرما در محیط تزریق می‌شود و در زمان خنک شدن، مذاب پلاستیک می‌تواند در فرم دهی به قطعه به طور مفید عمل کند. بنابراین توجه به این بخش تاثیر قابل توجهی در نتیجه کار دارد.

 • توجه به میزان مصرف انرژی دستگاه

از دیگر عواملی که کمک زیادی به خرید دستگاه با کیفیت می کند توجه به میزان مصرف برق دستگاه تزریق پلاستیک است. اجزای مهم هر دستگاه شامل دینام، المنت و ترموستات می‌باشند. خرید دستگاه‌هایی که از دینام با کیفیت پایین و سیم کشی ارزان قیمت دارد، به دلیل مصرف برق بالا، ممکن است شما را مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت کند.

 • بالا بودن کیفیت قطعات دستگاه

اهمیت بسیار بالایی دارد که دستگاه‌های تزریق دارای کیفیت و کارایی مناسب باشند. حتماً در زمان خرید، تمام قطعات دستگاه را از نظر کیفیت بررسی کنید تا بعداً با مشکل مواجه نشوید.

 • اندازه هر شات

حجم قالب‌های پلاستیک بر اندازه‌ی شات تزریق پلاستیک تأثیر می‌گذارد و این موضوع در خرید دستگاه تزریق پلاستیک بسیار اهمیت دارد. اندازه شات به طور مستقیم با حجم تولیدات شما ارتباط دارد. در ابتدا باید اندازه‌ی شات مورد نظر خود را‌ تعیین کنید. اگر از اندازه آن اطلاعی ندارید، بهترین گزینه برای شما دستگاه هایی است که 30 الی 40 درصد حجم شات بیشتری نسبت به دستگاه های دیگری داشته باشند.

 • فاصله بین میله های رابط

میله های رابط به صورت افقی در دستگاه های تزریق پلاستیک قرار می گیرند، این میله ها روی فاصله پلاتین ها تاثیر مستقیمی دارند و باعث تغییر شکل نهایی محصول می شوند.

سخن پایانی

برای اینکه بتوان دستگاه تزریق پلاستیک مناسب و با کیفیتی را انتخاب کرد باید به فاکتورهایی مثل ابعاد دستگاه، شهرت و اعتبار برند، تناژ، ابعاد گیره، مشخصات واحد تزریق و سیستم کنترل توجه زیادی کرد. شما با داشتن این اطلاعات و کمک گرفتن از افرادی که در این زمینه تجربه بالایی دارند می توانید بهترین دستگاه را برای کسب و کار خود تهیه کنید و سود تضمین شده داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *