بلاگ

دستگاه تزریق پلاستیک برای چه کسب و کارهایی استفاده می‌شود؟

دستگاه تزریق پلاستیک

قبل از اینکه به سوال بالا پاسخ دهیم لازم است به تعریف درستی از دستگاه تزریق پلاستیک بپردازیم. این دستگاه به قالب گیری تزریقی بر پایه تولید محصولات پلاستیکی، قطعاتی را که توسط طراحان یا مهندسین این حوزه طراحی می‌شود را تولید می‌کند.

دستگاه تزریق پلاستیک به منظور تولید انبوه قطعات پلاستیکی استفاده می‌شوند. فرایند انجام کار با این دستگاه بدین صورت است که در ابتدا مواد پلاستیکی را به صورت جامد به داخل دستگاه تزریق می‌کنیم. سپس به خاطر گرمای ایجاد شده توسط دستگاه تزریق پلاستیک، ذوب می‌شوند. پس از فرایند ذوب مواد پلاستیکی که به صورت مایعی روان درآمدند به سمت قالب هدایت می‌شوند و بعد بر اثر فشار به داخل تزریق می‌شوند. در انتها بعد از سرد شدن قطعه مورد نظر تولید می‌شود. این دستگاه در سه نوع هیدرولیکی، برقی و هیبریدی به تولید قطعات پلاستیکی می‌پردازد.

همچنین دستگاه تزریق پلاستیک از 2 بخش اصلی تشکیل می شود:

-بخش تزریق: در این بخش ذوب مواد پلاستیکی و تزریق آن به داخل قالب انجام می‌شود.

-بخش گیره: این بخش وظیفه نگه داشتن قالب به هنگام تزریق مواد پلاستیکی را بر عهده دارد.

تکنولوژی دستگاه تزریق پلاستیک

کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک:

یکی از روش های پرکاربرد برای تولید قطعات پلاستیکی استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک می‌باشد. قابلیت تولید قطعات با طرح های پیچیده، سرعت و دقت بالا و قابلیت تولید انبوه این دستگاه باعث شده تا امروزه هم در صنعت هم در بخش تولید مورد توجه قرار بگیرد. از جمله کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-تولید قطعات خودرو:

دستگاه تزریق پلاستیک در این بخش به تولید قطعات پلاستیکی خودرو مانند سپر، داشبرد و گلگیر می‌پردازد.

2-تولید قطعات لوازم خانگی:

در این بخش می‌توان به تولید قطعات پلاستیکی لوازمی مانند ماشین لباس شویی، یخچال و فریزر نظیر بدنه، درب، دستگیره و غیره اشاره کرد.

3-تولید قطعات پزشکی:

از کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک در بخش پزشکی می‌توان به تولید سرنگ، آمپول، لوازم یکبار مصرف پزشکی و لوله اشاره کرد.

4-تولید اسباب بازی:

از پرکاربردترین محصولات پلاستیکی اسباب بازی‌ها هستند که بدین منظور تولید عروسک، هواپیما و ماشین اسباب بازی توسط دستگاه تزریق پلاستیک انجام می‌شود.

5-تولید قطعات الکترونیکی:

قطعات پلاستیکی محصولات الکترونیکی نظیر لپ تاپ، موبایل و تلویزیون مانند سوکت، قاب و بدنه توسط این دستگاه تولید می‌شود.

6-تولید ظروف پلاستیکی:

یکی دیگر از کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک تولید ظروف پلاستیکی نظیر بشقاب، لیوان، بطری، ظرف پلاستیکی، گالن، سطل زباله و غیره می‌باشد.

7-تولید وسایل ساخت و ساز:

در این صنعت وسایل کاربردی زیادی نظیر ساخت پنل کفپوش، عایق، واشر نرده، دریچه سقفی و متصل کننده‌ها توسط این دستگاه تولید می‌شود.

8-تولید کالاهای مصرفی پلاستیکی:

کالاهای مصرفی پلاستیکی زیادی وجود دارند که توسط این دستگاه تولید می‌شوند. ازجمله تولید کالاهایی نظیر صندلی توالت، انواع قفسه و یا ساخت لوازم جانبی باربیکیو می‌باشد.

تولید با دستگاه تزریق پلاستیک

مزایای دستگاه تزریق پلاستیک در تولید:

دانش و آگاهی لازم در فرایندهای تولیدی می‌توانند دید گسترده ای نسبت به مراحل آن در اختیار ما قرار دهند. زمانی که ما راجع به مزایا و معایب کاری که می‌خواهیم انجام دهیم اطلاعات داشته باشیم می‌توانیم بهترین تصمیم گیری‌ها را انجام دهیم و حتی از انجام دوباره کاری اجتناب کنیم. در تولید قطعات پلاستیکی هم این امر صادق است. اگر شما هم به دنبال مزایای استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک در تولید می‌باشید باید به شما بگوییم که استفاده از این دستگاه به دلیل مزایای متعددی که دارد بسیار در این عرصه محبوب است. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تولید به صورت انبوه
  2. امکان کاشت قطعه های فلزی یا غیر فلزی در پلاستیک توسط این دستگاه
  3. استفاده از انواع مواد پلاستیکی(بیش از یک نوع) در هر قطعه
  4. تولید قطعات کوچک به صورت پیچیده با ابعاد دقیق
  5. عدم نیاز به عملیات تکمیلی
  6. امکان استفاده دوباره از عملیات تولیدی
  7. دارا بودن امکان اتوماسیون کامل فرایند
  8. تولید قطعات سازه ای به روش قالب گیری تزریقی-واکنشی توسط دستگاه تزریق پلاستیک

استفاده تجاری از دستگاه تزریق پلاستیک:

این دستگاه به عنوان یکی از تجهیزات اولیه در تولیدات پلیمری است که با توجه به تکنولوژی های روز دنیا ساخته می‌شود. به دلیل پیچیدگی‌هایی که در ساخت این محصول وجود دارد و همچنین نبود کامل تجهیزات برای ساخت این دستگاه در داخل کشور نیازمند واردات آن از سایر کشورها هستیم. همانطور که می‌دانیم دستگاه تزریق پلاستیک یکی از واجبات دنیای تولید و صنعت مخصوصا در بخش خط تولید و کارخانه ها است. در نتیجه داشتن آن در داخل کشور امری ضروری است.

اگر شما فردی هستید که می‌خواهید این دستگاه را تهیه کنید می‌توانید آن را از کشورهای آسیایی نظیر چین با یک قیمت مناسب و مقرون به صرفه به کشور وارد کنید.

کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک

پتانسیل رشد بازار دستگاه تزریق پلاستیک:

بازار خرید دستگاه تزریق پلاستیک در سال های اخیر رشد 5 درصدی را تجربه کرده است. مهندسین و خبرگان این حوزه تخمین زده اند که تا سال 2028 این رشد به 5.8% می رسد. از دلایل افزایش این رشد می توان به افزایش تقاضا برای تولید محصولات پلاستیکی در صنایع و تجارت های مختلف نظیر بسته بندی، خودروسازی، ساخت و ساز و غیره اشاره کرد.

از جمله عوامل کلید محرک برای پتانسیل رشد بازار دستگاه تزریق پلاستیک می‌توان به کاهش هزینه مواد اولیه، پیشرفت‌های تکنولوژی در این دستگاه، افزایش آگاهی نسبت به استفاده از محصولات پلاستیکی و افزایش تقاضا برای تولید محصولات پلاستیکی اشاره کرد.

در حال حاضر قاره آسیا (چین، هند و ژاپن) به عنوان بزرگترین بازار دستگاه تزریق پلاستیک شناخته می‌شود. بعد از آن مناطقی نظیر آمریکای شمالی(کانادا و ایالت متحده) اروپا (آلمان، فرانسه و ایتالیا) آمریکای جنوبی (برزیل، مکزیک، آرژانتین) و خاورمیانه و آفریقا (عربستان صعودی، امارات، مصر) در حال رشد و توسعه در حوزه دستگاه تزریق پلاستیک هستند.

در کشور ایران نیز به دلیل وجود منابع اعم از نفت، گاز و صنایع پتروشیمی دسترسی به مواد اولیه ارزان راحت‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *