دستگاه تزریق پلاستیک افقی

دستگاه تزریق پلاستیک افقی

انواع دستگاه تزریق پلاستیک افقی به علت ویژگی‌هایی که دارا هستند می‌توانند هدف هر کسب ‌و‌ کار کوچک یا تولیدکننده بزرگی قرار بگیرند. راندمان خوب، تطبیق‌پذیری بالا و سهولت در استفاده از ویژگی‌های برجسته‌ای است که این نوع دستگاه قالب‌گیری پلاستیک را در میان سایر مدل‌ها محبوب کرده است.

در این صفحه با ارائه مشخصات و ویژگی‌های دستگاه تزریق پلاستیک افقی به معرفی انواع آن پرداخته‌ایم و نقاط ضعف و قوت آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با دستگاه تزریق پلاستیک افقی، انواع آن و ویژگی‌های هرکدام این مطلب را از دست ندهید.

دستگاه تزریق پلاستیک افقی چیست؟

برای ساخت محصولات پلاستیکی که بتواند انتظارات مصرف‌کنندگان را به‌خوبی برآورده کند، اهمیت فرآیند تولید و مونتاژ مناسب را نمی‌توان انکار کرد. به طور کلی، تولیدکنندگان در صنایع تزریق پلاستیک سال‌هاست به دنبال انتخاب ماشین های مناسب قالب‌گیری تزریقی متناسب با نیاز خود هستند تا بتوانند آنچه در ذهن دارند را به دقت و با جزییات کامل به وسیله آن پیاده کنند.

برای ساخت قطعات پلاستیکی و پلیمری مختلف، از ماشین‌های قالب‌گیری پلاستیک افقی استفاده می‌شود. این ماشین‌ها کاربردهای مختلفی دارند و می‌توان آنها را برای ساخت قطعات در تیراژ پایین هم استفاده کرد. مثلا استارت‌آپ‌های کوچک و بیزینس‌های محلی می‌توانند با خرید یک دستگاه تزریق پلاستیک افقی کار خود را آغاز کرده و بعد از مدتی آن را توسعه دهند. دستگاه تزریق پلاستیک افقی از انواع رایج دستگاه موجود در بازار است که برای ساخت قطعات استوانه‌ای یا برای تولید حجم بالای قطعه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت بین قالب‌گیری تزریق افقی و قالب‌گیری تزریق عمودی

در دستگاه تزریق پلاستیک افقی همانطور که از نام آن می‌توان حدس زد، قالب‌ها به صورت افقی قرار گرفته‌اند و هر نیمه از قالب برای اتصال به نیمه دیگر به شکل افقی حرکت می‌کند. این دستگاه‌ها نیز مانند سایر مدل‌ها دارای مزیت‌ها و معایبی هستند که باید موقع انتخاب و خرید آن‌ها در نظر گرفته شود.

انجام عملیات تزریق، نگهداری و توسعه سیستم‌های اتوماسیون در دستگاه‌های تزریق پلاستیک افقی راحت است و تا به حال طیف گسترده‌ای از انواع آنها تولید شده‌اند که نیروی گیره بین 30 تن تا بیش از 4000 تن را پوشش می‌دهند. در مقابل، ماشین‌های تزریق پلاستیک ایستاده یا عمودی اگرچه فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کنند اما محصول نهایی آنها به صورت اتوماتیک خارج نمی‌شود و باید با دست یا بازوی رباتی جدا شود. همین موضوع نیاز به اوپراتور انسانی یا بازوی متحرک مدت زمان تولید و فرایند آن را دشوارتر کرده و از معایب عمده دستگاه‌های عمودی به‌حساب می‌آید. علاوه بر این، ماشین تزریق عمودی تنها برای تولید قطعات پلاستیکی کوچک مناسب است و در مورد قطعات پیچیده‌تر و بزرگتر توصیه نمی‌شود.

تولید با دستگاه تزریق پلاستیک

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک افقی

صنایعی که از دستگاه‌های تزریق پلاستیک افقی استفاده می‌کنند با هدف تولید قطعات پلاستیکی یا پلیمری با شکل‌های مختلف و بهبود کارایی قالب‌ گیری این نوع دستگاه‌ها را انتخاب می‌کنند. دستگاه قالب‌گیری تزریق افقی یک گیره میله‌ای با حرکات افقی در خود دارد که این بخش برای محافظت از قسمت‌های داخلی در یک دستگاه پرس خودکار هنگام استفاده برای خطوط تولید در مقیاس بزرگ مهم است. برای اینکه بدانید دستگاه‌های تزریق پلاستیک افقی برای چه کاری مناسب هستند موارد زیر می‌تواند شما را راهنمایی کند:

  • حمل و نقل دستگاه‌های تزریق پلاستیک افقی در مقایسه با نوع ایستاده یا عمودی راحت‌تر است و به فضای عمودی کمتری نیاز دارند.
  • دستگاه‌های تزریق پلاستیک افقی در انواع مختلف و با جزییات متنوع طراحی و ساخته شده‌اند، بنابراین برای ساخت محصولات متنوع سازگارتر از مدل‌های عمودی هستند.
  • تولید قطعات مختلف با ماشین تزریق پلاستیک افقی در مقایسه با دستگاه‌های قالب‌گیری عمودی بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد، اما در کیفیت و تمیزی ممکن است کیفیت کمتری داشته باشد.

دستگاه قالب‌گیری تزریق افقی می‌تواند جزییات بیشتر و بهتری را از خود ارائه دهد، به همین دلیل قطعات پیچیده و دارای جزییات را دقیق‌تر ارائه می‌دهد.

دستگاه تزریق پلاستیک افقی

نکات کلیدی در انتخاب دستگاه تزریق پلاستیک

بدیهی است اگر می‌خواهید قالب گیری تزریقی انجام دهید، وجود دستگاه‌های عمودی و افقی هر دو ضروری هستند. اما لازم است قبل از انتخاب نوع دستگاه، مرحله به مرحله تولید قطعات را در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند نیاز خود را بهتر شناسایی کرده و بر اساس هدف نهایی‌تان به جای انتخاب ناآگاهانه، با اطلاعات و آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب و خرید دستگاه تزریق پلاستیک اقدام کنید.

با افزایش روز‌به‌روز هزینه‌های تولید محصولات، کمپانی‌های مختلف به دنبال روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های خود حین تولید هستند. بعضی از فرایندهای تولید با دستگاه‌های تزریق پلاستیک عمودی بهتر انجام می‌شوند، چرا که این دستگاه‌ها قادر هستند چندین عملیات همزمان را انجام دهند. بنابراین مدیران برای کاهش هزینه‌ها و تولید قطعات با قیمت تمام‌شده کمتر از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. این در حالی است که انجام همین فرایندها با ماشین‌های قالب‌گیری افقی زمان بیشتری برای انجام هر عملیات نیاز دارد. از طرف دیگر، دستگاه‌های تزریق پلاستیک افقی برای خطوط تولید در مقیاس بزرگ مناسب‌تر هستند. و نصب و راه‌اندازی آنها هم راحت‌تر است.

بهترین دستگاه تزریق پلاستیک کدام است؟

انتخاب فرآیند تزریق پلاستیک مناسب برای طراحی جدید، ساخت ابزار، تولید و مونتاژ گام مهمی در موفقیت عرضه یک محصول جدید به بازار است. در پاسخ به این سوال که کدام نوع ماشین قالب‌گیری تزریقی مناسب‌تر است، نمی‌توان پاسخ دقیقی ارائه داد اما با درنظر گرفتن ملاحظات مختلف می‌توان بهترین تصمیم را گرفت.

ملاحظات مهم هنگام خرید دستگاه تزریق پلاستیک افقی

  • از میان مدل‌های مختلف موجود، دستگاهی را انتخاب کنید که استفاده از آن آسان باشد.
  • دستگاهی را انتخاب کنید که تعمیر و نگهداری آن آسان باشد.
  • سعی کنید از برندهای معتبر و خوشنام خرید کنید که تجربه موفق‌تری در بازار دارند.
  • به گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش دستگاه توجه کنید تا بتوانید از خدمات مورد نیاز خود به موقع استفاده کنید.

لازم است علاوه بر فرایند تولید قطعات، به تمیزکردن دستگاه و نگهداری آن نیز توجه داشته باشید تا تجربه طولانی‌تر و بهتری از استفاده کردن آن برای خود رقم بزنید.

سوالات متداول

مزیت‌های دستگاه تزریق پلاستیک افقی چیست؟

1. به فضای عمودی کمتری نیاز دارد
2. حمل و نقل آن راحت‌تر است
3. برای ساخت محصولات متوع سازگارتر از دستگاه تزریق پلاستیک عمودی است
4. تولید قطعات راحت‌تر است
5. سرعت بیشتری دارد
6. جزئیات را بهتر اجرا می‌کند
برای خطوط تولید انبوه مناسب تر هستند.

قیمت دستگاه تزریق پلاستیک افقی چقدر است؟

مانند هر دستگاه صنعتی دیگری انتخاب و خرید دستگاه تزریق پلاستیک افقی نیز به موارد مختلفی بستگی دارد. هرچند که نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن در نظر گرفت و ولی پیشنهاد می‌شود پیش از انتخاب دستگاه با متخصصین و چند فروشگاه معتبر در این مورد صحبت کنید و دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید جهت مشاوره با متخصصین گروه صنعتی پانتراتماس حاصل فرمایید.