دستگاه تزریق پلاستیک

بسیاری از قطعات و لوازم مختلفی که در زندگی روزمره با آنها سر و کار داریم از روش تزریق پلاستیک تولید شده‌اند. در این روش پلاستیک در حالت مذاب و خمیری شکل از طریق دستگاه مخصوصی تحت عنوان ماشین تزریق پلاستیک به داخل قالب‌های فولادی تزریق می‌شود و طی فرایند سردشدن شکل قالب را به خود می‌گیرد تا قطعه مورد نظر ساخته شود.

ماشین تزریق پلاستیک در فرایند تزریق پلاستیک و پلیمر و تولید قطعات و لوازم مختلف، کار اصلی را به عهده دارد. برای معرفی این دستگاه و ویژگی‌های آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دستگاه‌های تزریق پلاستیک گروه صنعتی پانترا


دستگاه تزریق پلاستیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

تزریق پلاستیک تکنولوژی محبوبی است که در صنایع مختلف تولید لوازم خانگی، تولید قطعات خودرو، تجهیزات پزشکی، اسباب‌بازی، صنعت کشاورزی و غیره بسیار کاربرد دارد و از روشهای اقتصادی و آسان به ‌حساب می‌آید. دستگاه تزریق پلاستیک در انواع افقی و عمودی وجود دارد که مواد پلیمری ذوب ‌شده را یا به شکل پیستونی و یا مارپیچ به به درون قالب منتقل می‌کند. بخش‌های مشترک دستگاه‌های تزریق پلاستیک شامل واحد قالب‌گیری و واحد تزریق می‌شود که هرکدام عملکرد جداگانه خود را دارند.

نحوه کار این دستگاه به این شکل است که ابتدا گرانول‌های پلیمر و سایر مواد رنگی و تقویت‌کننده به صورت خشک از طریق قیف وارد مخزن دستگاه می‌شوند. سپس در دستگاه و تحت حرارت کنترل ‌شده ذوب و با یکدیگر به‌خوبی ترکیب می‌شوند و سپس از طریق سیلندر تزریق و نازل به داخل قالب تزریق می‌شوند. فرایند تزریق به کمک پمپ و تحت فشار انجام می‌شود تا قالب مورد نظر به درستی پر شده و شکل مطلوب نهایی پس از خشک شدن از آن حاصل شود.

اجزای سازنده دستگاه قالب گیری تزریقی

قیف تغذیه، واحد حرارتی و مته مارپیچ اجزای اصلی تشکیل‌ دهنده دستگاه تزریق پلاستیک هستند که در مراحل مختلف ماده پلاستیکی یا پلیمری مورد نظر را برای تزریق آماده می‌کنند. در ادامه با هر واحد مجزای این دستگاه آشنا شوید:

واحد تزریق

واحد تزریق یک مخزن برای مواد پلاستیکی و گرانول‌های پلیمر است که آنها را در دمای تعیین‌ شده ذوب و با هم مخلوط می‌کند تا آماده تزریق از طریق اسپرو یا همان تزریق کننده مواد به درون قالب بشوند. این واحد شامل یک موتور هیدرولیکی با کارایی بالا، سیستم بارگیری، خطکش و سیستم کنترل وزن و سنسور اندازه‌گیری دما و فشار است.

 قالب گیر

تجهیزات دستگاه تزریق پلاستیک

قالب‌ها در اشکال مختلف و با جنس فولاد یا آلومینیوم هستند و شکل نهایی محصول پلاستیکی را تعیین می‌کنند. انواع قالب دارای دو قسمت قرینه هستند که روی هم سفت بسته می‌شوند. در هر دستگاه تزریق پلاستیک واحدی تحت عنوان قالب‌گیر وجود دارد که محفظه‌ای بزرگ است و قالب‌ها روی آن سوار می‌شوند.

سیستم تزریق

سیستم تزریق شامل یک پمپ هیدرولیکی و یک سری لوله در سایزهای متفاوت است که وظیفه اعمال فشار به مواد پلاستیکی و تزریق آنها به درون قالب را دارند.

سیستم کنترل

انجام فرایند تزریق پلاستیک در تمامی مراحل نیاز به مانیتورینگ و نظارت دارد که سیستم کنترل این نیاز را برطرف می‌سازد. این سیستم از یک رایانه و تعدادی سنسور تشکیل شده که میزان دما، فشار، زمان و مقدار مواد را به دقت کنترل می‌کنند.

سیستم خنک ‌کننده

مواد پلاستیکی برای شکل‌گیری در قالب‌ها می‌بایست کاملا سرد شده و به حالت جامد دربیایند. سیستم خنک‌کننده دستگاه تزریق، رادیاتور و لوله‌هایی را شامل می‌شود که دمای مواد درون قالب را به شکلی کنترل‌ شده کاهش داده و آن را به حالت جامد درمی‌آورند.

تمامی واحدهای یادشده با دقت و سرعت قابل توجهی کار خود را انجام می‌دهند تا تولید قطعات پلاستیکی شبیه به هم در حجم بالا به نحو احسن و در مدت زمان کوتاه انجام شود.

انواع دستگاه تزریق پلاستیک از لحاظ کارکرد

انواع دستگاه تزریق پلاستیک به سه دسته تقسیم می‌شوند: دستگاه تزریق پلاستیک برقی، دستگاه تزریق پلاستیک هیبریدی و دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی. هرکدام از انواع این دستگاه‌ها مزایا و معایب خود را دارند که بهتر است با توجه به صنعت مورد نظر و نیاز آن بهترین دستگاه تزریق پلاستیک را با ویژگی‌های مناسب انتخاب کنید.

مثلا اگر تمیزی کار برای شما اهمیت دارند دستگاه‌های الکتریکی به علت عدم استفاده از روغن در آنها گزینه مناسبی برای شما هستند. یا برای دریافت راندمان بهتر دستگاه‌های هیبریدی توصیه می‌شوند که از بهترین ویژگی‌های دو مدل دیگر بهره‌مند هستند.

مزایای استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک در صنایع

با ظهور تکنولوژی تزریق پلاستیک در صنایع مختلف تحول عظیمی پدید آمد و تولید انبوه قطعات و لوازم مختلف به شکلی گسترده و با کیفیت بالا امکان‌پذیر شد. از مزایای استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان تولید قطعات پلاستیکی و پلیمری در تیراژ بالا

  • اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه بودن

  • عدم نیاز به انجام عملیات اضافی مانند رنگ‌آمیزی و پرداخت

  • انجام تمام مراحل تولید به صورت اتوماتیک

  • ظرفیت بالای تزریق

استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک به دلیل بهداشتی بودن و بهره‌مندی از استانداردهای لازم برای تولید انواع تجهیزات و لوازم پزشکی و بهداشتی و انواع بطری‌های آب و نوشیدنی مجاز است و سرعت و کیفیت تولید این محصولات را افزایش می‌دهد.

 قیمت دستگاه تزریق

با توجه به تنوع دستگاه‌های تزریق پلاستیک و تعداد قطعات و اجزایی که در فرایند تزریق نقش دارند، می‌توان نتیجه گرفت برای تولید یک قطعه پلاستیکی کوچک یا بزرگ عوامل متعددی دخیل هستند که هنگام خرید دستگاه باید به آنها توجه کرد. علاوه بر این، معیار دیگری که در خرید دستگاه اهمیت دارد، قیمت دستگاه تزریق پلاستیک است که تحت تاثیر این عوامل است.

از مهمترین ویژگی‌های تعیین کننده قیمت ماشین تزریق پلاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برند دستگاه تزریق پلاستیک

  • کیفیت ساخت، دقت و تمیزی قطعات تولیدشده توسط دستگاه

  • جنس و نوع قالب‌های استفاده شده در دستگاه

  • طراحی و قالب‌بندی قطعه

  • ظرفیت تولید دستگاه

  • سرعت تولید دستگاه

  • امکانات و قابلیت‌های دستگاه

  • نوع دستگاه (برقی، هیبریدی یا هیدرولیکی)

  • هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه

در خرید دستگاه تزریق پلاستیک باتوجه به ظرفیت‌های مختلف تولید در هر دستگاه و ویژگی‌های مختلف هرکدام، ابتدا نیاز خود را به دقت شناسایی و اولویت‌بندی کنید و بودجه خود را در نظر بگیرید، سپس با مقایسه و بررسی انواع مدل‌ها و کسب اطلاعات دقیق در مورد آنها بهترین گزینه را سفارش دهید. برای مشاوره میتوانید با مشاورین گروه صنعتی پانترا تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

دستگاه تزریق پلاستیک چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه تزریق پلاستیک به طور کلی به دو نوع عمودی و افقی تقسیم می‌شود ولی نحوه عملکرد آن‌ها تقریبا یکسان است. این دستگاه مواد پلیمری ذوب شده را به شکل پیستونی و یا مارپیچ وارد قالب می‌کند.

از سیستم کنترل دستگاه تزریق پلاستیک چه استفاده‌ای می‌شود؟

انجام فرایند تزریق پلاستیک همواره نیاز به مانیتورینگ دارد و از طریق سیستم کنترل می‌توان مواردی مانند میزان دما، فشار، مقدار مواد و زمان تزریق را کنترل کرد.